Raplamaa inimeste keele ja meele lood on nüüd raamatusse pandud – valminud on Raplamaa koguteose kolmas raamat

Raplamaa inimeste keele ja meele lood on nüüd raamatusse pandud – valminud on Raplamaa koguteose kolmas raamat

19. september 2022

Ilmunud on Raplamaa koguteose kolmas raamat, mis kirjeldab Raplamaa inimeste olemise tausta – artiklid käsitlevad valdkondi, mis vähem või rohkem on kindlasti mõjutanud ka tänaste raplamaalaste keele ja meele kujunemist. Et tegu on hilistekkelise maakonnaga, tähendab see, et kirjutajad on sidunud ka ajalooliselt tänase maakonna ühtseks tervikuks, käsitledes kõiki ajaloolisi piirkondi, mis nüüdse Raplamaa moodustavad. Nii on sündinud selliseidki käsitlusi, mida varem Rapla maakonna kohta ilmunud pole. „Raplamaa inimeste keele ja meele juured ulatuvad palju sügavamale, kui seda on tänase maakonna ajaline mõõde,” on siinse maakonna tekkimise eripärale viidates kirjutanud Raplamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse liige Heiki Hepner. „Need ammutavad energiat aastasadade tagant ja ulatuvad ka naabermaakondade rikkalikku kultuurivaramusse…”

 

Uuest raamatust saab lugeda:

· Millele toetub raplamaalaste keel?

· Kuidas on sündinud siinsed kohanimed?

· Mis iseloomustab perekonnanimede panekut siinsetes mõisates?

· Millised on Raplamaa rahvarõivad?

· Mille poolest on rikas siinne pärimus?

· Kus paiknevad maakonna silmapaistvamad küla- ja aleviarhitektuuri rajatised?

 

Raamatust saab ülevaate maakonna rahvastikust tänapäeval, siinsetest populaarsematest nimedest ja palju muud. Kirjutiste autorid on oma ala asjatundjad, kellest enamusel on oma otseseosed Raplamaaga. Raamatu koostaja, kujundaja ja küljendaja on Viio Aitsam.

 

Raamatu esitlus on 26. septembril kell 16 Rapla kultuurikeskuse kinosaalis. Sealsamas toimub ka raamatu müük.

 

Raplamaa koguteose esimene osa (Loodus) ilmus 2014. ja teine osa (Aeg) 2018. aastal – mõlemad Rapla maavalitsuse eestvõttel.

Kolmas osa (Inimene), mille väljaandja on Raplamaa Omavalitsuste Liit, ilmub kahes köites.

Teine köide, mis koondab konkreetsete inimeste lugusid ning annab ülevaate mälestusmärkidest maastikul ja kirjasõnas, ilmub mõne kuu pärast.

Scroll to Top