Raplamaa noored loovad digilahendusi parkimiseks ja orienteerumiseks

Kolmandat aastat Tallinna Ülikooli eestvedamisel toimuvas kutsekoolinoorte koolitusprogrammis Samsung Digi Pass asub võidu digilahendusi looma kümme 14-20-aastaste noorte meeskonda õppeasutustest üle Eesti, kaks neist Raplamaalt. Kehtna kutsehariduskeskuse IT-eriala õpilased soovivad veebruariks välja tulla rakendustega, mis lihtsustavad parkimist ja karjäärivalikutes orienteerumist.

 

Kehtna kutsehariduskeskuse info- ja kommunikatsioonitehnoloogia eriala õpilaste meeskonda „ParkingSys” kuulub kolm noormeest, 16-aastane Jarek Viirlaid, 17-aastane André Ainsar ja 17-aastane Riho-Richard Tadr. Nad soovivad Samsung Digi Pass võistluseks luua rakenduse ParkingSys, mis näitab kasutajale vabu parkimiskohti.

 

„Meie digiprojekt on mobiiliäpp, millega vaadata, kui palju parkimiskohti on kaubanduskeskustes ja muudes avalikes parklates. Näeme, et see on igapäevaelus vajalik lahendus, kuna nädalavahetustel ja arginädalal peale tipptundi on alati probleeme parkimisega,” kirjeldas võistlusideed meeskonna juht André Ainsar.

 

„Uuenduslikuna saaks suurematesse parklatesse teha tasuta check-in‘i nagu lennujaamas. Siis oleks reaalajas näha, kui palju on vabu parkimiskohti, ja kasutaja saaks olla kindel, et ta ei pea kohale jõudes oma autot kuskile eemale parkima või tee äärde jätma. See aitab parkimise teha lihtsamaks ja kindlamaks,” lisas ta.

 

Rajaleidja orienteerumismäng

 

Kehtna kutsehariduskeskuse teine esindusmeeskond kannab nime „Lootusetult kadunud”. 17-aastased Kauri Kallaste, Tõnis Noorveli ja Taavi Aleks Orgusaar õpivad samuti IT-valdkonnas. Nad plaanivad raplamaalaste jaoks programmeerida Rajaleidja orienteerumismängu, mis tutvustab noortele õppimisvõimalusi gümnaasiumites, kutseõppeasutustes ja kõrgkoolides.

 

„Meie meeskonna ideeks on valmistada kasutajasõbralik orienteerumismängude veebileht või rakendus. Alates 2017. aastast on Raplamaa Rajaleidja korraldanud karjääriorienteerumist “Oska Raplamaal rada leida”. Selleks paluti Kehtna noorem tarkvaraarendaja õppekava õpilastel programmeerida orienteerumismäng,” kirjeldas meeskonna juht Kallaste.

 

„Võtsime endale Digi Pass koolitusprogrammi jaoks reaalse ülesande, mis päriselt ellu viia. Mängu testimine toimub 2019. aasta mais või juunis. Võimalik on, et antud rakendus leiab ka laiemat kasutust teiste Rajaleidja karjäärikeskuste poolt,” lisas ta.

 

Praktilised digioskused hinnas

 

Samsung Electronicsi Digi Pass programmi juht Baltikumis Egle Tamelyte tõi välja, et Eestis finaali valitud kümme digiideed aitavad lahendada elulisi probleeme ja mentorid julgustavad noori ka tulevikus oma äriplaani ellu viima.

 

„Järgmisena ongi novembri lõpus noori ees ootamas veebiseanss mentoriga – meeskonnatöö, ideede väljatöötamise ja probleemide lahendamise koolitus, kus kirja pandud mõtet koos tehnoloogiavaldkonna spetsialistiga päriselt arendama hakata. Projekti lõpus saavad kõik osalejad ka digitaalse passi, mis näitab tööandjatele omandatud vajalikke digitaalseid ja sotsiaalseid oskused,” ütles Tamelyte.

 

Samsung Digi Pass programmi esimesed koolituspäevad toimusid 26. ja 27. oktoobril Tallinna Ülikoolis, kus osalejad läbisid digitaalsete oskuste testi ning said ülevaate prototüüpimisest kuni nutiseadmete eripärani.

 

Programmi lõpuüritus toimub 13. veebruaril 2019, kus meeskonnad esitavad oma projekti žüriile ja kuulutatakse välja võitja.

 

Koolitusprogrammis asuvad võistlustulle nii tulevased tarkvaraarendajad, multimeedia spetsialistid, tööstusinformaatikud, juuksurid, metsurid, laotöötajad kui ka koka eriala õpilased.

 

Oma kolmeliikmeliste meeskondadega on kutsekoolinoorte digipädevuste koolitusprogrammis väljas Luua metsanduskool ning Järvamaa ja Tartu kutsehariduskeskus. Kaks võistkonda on osalemas nii Kehtna kui Võrumaa kutsehariduskeskusest ning kolm meeskonda Ida-Virumaa kutsehariduskeskusest.

 

Scroll to Top