Eesti Külaliikumine Kodukant kutsub teist korda kokku üleriikliku külavanemate foorumi. Kodukandi juhatuse liikme Krista Habakuke sõnul on oluline kokku tulla ja mõelda, kuidas külavanema rollist tulenevaid võimalusi kogukonna vajaduste heaks parimal võimalikul moel rakendada.
Foorum toimub 26. jaanuaril Pärnus Strand konverentsikeskuses ja on osalejatele tasuta. Lisaks erinevatele ettekannetele viiakse foorumil läbi mõttekojad, tutvustatakse parimaid praktikaid ning toimub ka erakondade valimiseelne debatt „Mis saab Eesti maaelust pärast valimisi?” Foorumit juhib ajakirjanik Kristel Paris.
Meediaväljaanded on oodatud sündmust kajastama! Kavaga saab tutvuda siin: https://kodukant.ee/sundmused/ule-eestiline-kulavanemate-foorum/
“Rõhutada tuleb külade omavahelise koostöö tähtsust, sest ainult nii saab külavanema tegevus saavutada ühiskonnas laiemat mõju, mida külaelanikud tegelikult külavanemalt ootavad,” Kodukandi strateegia ekspert Ivika Nõgel. “Kodukandi hiljutise küsitluse kohaselt jääb kõige enam puudu just külade omavahelisest eesmärgistatud koostööst, aga külades oodatakse külavanematelt enim oluliste murekohtade lahendamist.”
Nõgeli sõnul ei peaks külavanem olema pelgalt külapidude organisaator, vaid omama ühiskonnas olulisemat kaalu. “Aga vaid koos tegutsedes saavad külavanemad olulisi muutusi saavutada, otsides lahendusi kohaliku elu murekohtadele nagu näiteks lagunevad teed või ühistranspordi korraldus,” sõnas ta. “Alustada tuleb kohaliku omavalitsuse tasandist ja näha asju tervikuna ning ka lahendusi luua tervikut silmas pidades. Näitlikult öeldes: mis kasu on ühe väikese teejupi parandamisest, kui kogu ülejäänud tee on ikka hullus olukorras,” tõi välja Nõgel, kes on ka tänavu Valgamaa aasta külaks valitud Vidrike külavanem.
Kodukandi juhatuse liige Krista Habakukk lisas, et kindlasti ei tohiks kohalikud omavalitsused jätta külavanemate ressurssi kasutamata. “Nemad on oma kogukonna liidrid ja teavad kohalike inimeste vajadusi kõige paremini,” rõhutas ta.
Taust:
MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant on juriidiliste isikute ühendus, mis liidab Eestimaa maapiirkondade tasakaalustatud arengut taotlevad ja edendavad ning külaelu väärtustavad organisatsioonid. Liikumise eesmärgiks on kogukondliku tegevuse edendamine Eesti maapiirkondades, väärtustades ja arendades külaelu, pärimuskultuuri ja vabatahtlikku tegevust.