Fotonäitus ,,Looduse looming” Märjamaa rahvamaja Ly galeriis


Reet Sau näitus “Siin on mu süda” Kohila vallamajas

Siin on mu süda

Me oleme metsarahvas.
Inimesed on kui puud – nad sünnivad, kasvavad, rajavad omale oksi ja harusid, otsivad oma teed valgusele, murduvad ja kaovad. Aga puud ei ole inimesed. Meie, inimestena, peame puid hoidma ja metsa kaitsma. Metsarütm on kui inimese südame kardiogramm. Käib üles ja alla, oma kindla rütmiga.
Mets on mulle alati armas olnud. Just männimets, mille sees kasvavad ka mõned teised puud, kes on piisavalt tugevad, et jääda ellu liivase pinnaga männikus. Mändide magusasse hõngu võib jääda lõksu, nii et kasvamisest ei tule midagi välja, need üksikud on väga tugevad. Inimene on mulle hakanud meeldima oluliselt hiljem.
Öelda, et mulle inimesed meeldivad, oleks ainult osaliselt tõsi. Aga inimene kui distsipliin, kui organism, süsteem ja mehhanism, inimene sellisel kujul on äärmiselt põnev teema. Kõik mõtted ja nägemused siinses seerias on pildistatud ühes ainsas Eestimaa paigas, mille pindala on umbes üks ruutkilomeeter. „Kui tahad leida midagi uut, käi vanu radu.” Need Fred Jüssi ausad sõnad ootavad mind alati sel mõnekümnel ruutmeetril.
Selle väikese Eestimaa osa pildistamisega olen tegelenud kaua. Kõige vanem pilt on aastast 2006. Ühtäkki oli kõike nii palju, et muist ajas üle ääre ja need oli vaja endast välja saada. Kuid mismoodi saaks anda edasi kasvõi mikroskoopilise osa sellest, kuidas kõik tegelikult on? Paber, paspartuu, klaas ning raam ei sobinud mitte ühegi kandi pealt mitte kuidagi.
Ühel päeval aga jõudsin oma mustvalge rännakuga täiesti erilise pimikuseikluse juurde ning otsemaid oli selge, et olen leidnud õige väljundi. See avas mulle võimaluse viia kokku kaks erinevat, ent samas ühe ja sellesama meediumi: vineeri ning metsafotod.
Käin ikka ja jälle neid samu kohti läbi ja leian alati midagi, mida varem pole märganud.
Kui istuda veidi aega vaikselt, võib kuulda metsa tasahääli.
Meil on ühed ja samad juured.

Kõik fotod on pildistatud analoogkaameratega ning valminud pimikus ükshaaval.
(Reet Sau)

thumbnail of Plakat_Kohilasse-1