Sõtke küla, Märjamaa vald

Koordinaadid: 58°54’5″N,  24°23’22″E

Linnusekohast

Sõtke (Sõtküla) linnusekoht on Kantsimäe nime all tuntud madala kividest ringvalliga muinaslinn põldudevahelises metsatukas endisest Sõtke mõisast umbes 0,75 km lõuna pool. Linnus on tasasel maal. Ümara põhiplaaniga linnuseõu, läbimõõt 77-78 meetrit, hõlmab umbes 3500 ruutmeetrit; ilma märkimisväärse kultuurkihita. Vall on kohati vaevumärgatav, kõrgus kirde-, ida- ja kaguküljel on kuni 0,5 – 0,6 m, laius 5 – 6 m. Vanus teadmata.

Ajaloohuviline Valdo Praust avastas, kantsimägi on korrapärase ringi kujuline, ning oletab, et tegu võib olla muinaseestlaste observatooriumi või kultusobjektiga. Avastuse tegi Praust juhuslikult, vaadates ajaloolisi paiku maa-ameti kaardirakendusega, muu hulgas uudse LIDARi kõrgusmudeli abil, mis võimaldab täpselt kuvada maapinna reljeefi.
“Olin rabatud − muinaslinnuseks peetav ringvall on täiesti veatult korrapärane ring läbimõõduga 77−78 meetrit. Olles ka kõiki muid muinaslinnuseid samade vahenditega vaadanud, julgen öelda, et see on Eestis täiesti ainulaadne – kõikide ülejäänute põhiplaan on ebakorrapärane,” ütleb Praust. Loe avastusest rohkem Maalehe artiklist.