Avati suurim päikesepark Raplamaal

Juuni keskel avati Raplamaal suurim päikesepark, mis peaks võrku tootma ca  50 kW elektrienergiat aastas. Kokku on pargis 199 paneeli, võimsusega 250 W, mis teeb kokku 49,75 kW. Aastas toodavad kokku 45000-50000 kWh, millest 30-40% tarbitakse kohapeal ja ülejäänud müüakse võrku. Pargi maksumust finantseeriti nii omavahenditest kui ka PRIA toetusest, meede 6.4 (Eesti maaelu arengukava 2014-2020 ühise põllumajanduspoliitikaga kaasneva maaelu arengu toetuse meetme 6.4).

Investeering päikesepaneelidesse aitab Pajo Saeveskil vähendada kulusid elektritarbimiselt orienteeruvalt 300 €/kuus. 8 kuud kalendriaastast toodavad päikesepaneelid elektrit rohkem kui on vajadust, tänu millele on võimalik elektrit tagasi müüa. Mida suurem on elektri vajadus valgel ajal, seda lühem on investeeringu tasuvusaeg. Park valmis juunikuu teisel poole 2017.

Pajo Saeveski juhatuse esimehe Aivar Pajo sõnul on ta tuleviku vaatav ja alati uudsete tehnoloogita kasutusevõtu pooldaja olnud: „Muudatustega on oluline kaasas käia ja areneda, kui jääd seisma ja teed iga päev ühte ja sama ei ole võimalik oodata eilsest erinevat tulemit, ei toimu arengut ja progressi.“ Veelgi olulisem on aga temasõnul loodussäästlikkus ja looduslik mõtlemine ning jätkusuutlik areng: “sisuliselt läheb rakendusse looduselt tulev energia päikese näol, mida kasutatakse majapidamiste ülalpidamiseks” selgitab Pajo. Võrguettevõttega on tänaseks juba leping ka allkirjastatud ja jõustunud alates juulikuust. Majapidamiste tarbimine on erinev ning erinevas mahus, kuid võtta arvesse keskmine majapidamine (põrandakütted, gaasi- või maaküttesüsteemid), võib väita, et kesmiselt saab antud võimsusel tegutsevast päikesepargist varustada viie suurema majapidamise tarbimist.

Pajo Saeveski OÜ on 1998 aastal asutatud stabiilne ja pikaajalise kogemusega ettevõtte, millel on 3 põhitegevust :

  1. Saematerjali tootmine ja müük. Ettevõtte põhitegevus ja moodustab 70% käibest
  2. Palksaunade ja bussipaviljonide ehitus. Ettevõtte alustas palkmajade tootmist 2003 aastal ja moodustab 20% käibest.
  3. Kütte- ja hakkepuidu müük.

Ettevõtte asub Raplamaal, Raikküla vallas, Lipa külas. Ettevõtte juht ja omanik on Aivar Pajo, kes on töötanud 25 aastat puidutööstuses. 1992 aastal alustas Aivar füüsilisest isikust ettevõtjana, pakkudes saagimis teenust, millest kasvas välja Pajo Saeveski OÜ. Ettevõtte on tegutsenud edukalt 19 aastat, mille juhtimine on Aivar Pajo põhitegevuseks.

Päikesepaneele toob maale ettevõte Smartecon OÜ.

Väga hea näide sellest, et ka maapiirkonnas on võimalik innovatiivseid lahendusi teostada, edendada kohalikku ettevõtlust, mõelda looduslähedaselt ja säästlikult.

Scroll to Top